Cerambycidae - cincérfélék
Megjegyzés: A kulcsok az eredeti kiadás alapján készültek, nem feltétlenül az aktuális rendszertani besorolást tükrözik.
- A lábfejízek jól láthatóan 5 ízesek, a 4. íz vége eléri a 3. íz elülső szegélyét, és a karomíztől jól elkülönül (
). Csápja rövid (
), az előtor hátulsó szegélyét nem haladja túl, ízei egyforma hosszúak, csak a 2. rövidebb (1. nemzetség: Spondylini). - Termete tömzsi, hengeres, előtorának háta oldalt gömbölyített, rágói erőteljesen fejlettek. - 5. nem: Spondylis FABR.
- A lábfej 4. íze rejtett, a karomíz tövében mint gyűrű vagy duzzanat fejlődött ki, és a vége sohasem éri el a 3. íz elülső szegélyét (
). Csápjuk többnyire hosszú, általában a test fele hosszát eléri vagy messze túl is haladja, ízei nem egyforma hosszúak. - A fej a szemek mögött erősen befűződött, nyakszerű (
), olykor csak fokozatosan keskenyedő, a halánték a szemek mögött jól fejlett, kerekített vagy szögletesen kiálló. A torok elején állnyúlvány van. A homlok hosszú, a csápok a rágók tövétől többnyire távol erednek (
). Az elülső csípők kúp alakúak, csapszerűek, kiállók. Szemeik többnyire kerekítettek, csak ritkán vannak gyengén kikanyarítva (3. nemzetség: Lepturini). - Szárnyfedői jól fejlettek, a potrohot befedik, a hártyás szárnyak összehajtogatva a fedőszárnyak alá vannak rejtve.
- A melltő az elülső csípők előtt meredeken lejt, majd harántul benyomott, illetve befűződött, tehát a felület a csípők és az elülső szegély között nem lejt egyenletesen (
). Az előtor hátának oldala többnyire oldaldudorral vagy bütyökkel, ritkábban élesebb foggal ellátott (1. alnemzetség: Stenocorina). - Az előtor hátának oldalán középen jól fejlett dudor van, amely nagy és kúp alakú, olykor hegyes, csak ritkán rövid és tompa.
- A melltő nyúlványa az elülső csípők között középen olyan magas, mint a csípők, széles (
), hátrafelé meredeken lejt (
). Az előtor hátának dudora nagy és éles. A szárnyfedők bordái élesek. A mellközép nyúlványa előrefelé meredeken lejt. - 11. nem: Rhagium FABR.
- A melltő nyúlványa keskeny (
), és nem éri el az elülső csípők magasságát. A mellközép nyúlványa előrefelé lejt ugyan, de nem meredek (). - A 3. és 4. csápíz közel egyforma hosszú, mindkettő rövid (
). A halánték nagy, jól kifejlődött, a szemek domborulatán túl is kiemelkedő, hátul a nyak felé hirtelen elszűkül. - 12. nem: Rhamnusium LATR.
- A 3. csápíz sokkal hosszabb, mint a 4. íz, és többnyire olyan hosszú, vagy kissé hosszabb, mint az 5. (). A halánték nem domborodik ki jobban, mint a szemek.
- Szemeik durván szemcsézettek. Az előtor háta hosszú, elöl-hátul erősen befűzött, oldalt éles dudorral. A csápok messze a szemek belső szegélyének vonalától erednek (
). Szárnyfedőik igen erőteljesen pontozottak. - A vastagabb csápok a szemek előtti harántos kiemelkedésből erednek, a csápok töve messze a szemek elülső szegélye előtt van, homloka rövidebb (). Szemei erősen kidomborodnak, alig kikanyarítottak. A csápok 4. íze rövidebb, mint az 1. íz, és sokkal rövidebb, mint a 3. ()
- [13. nem: Xylosteus E. FRIV.]
- A vékonyabb csápok a homlok laposabb kidudorodásából erednek, a csápok töve a szemek elülső szegélyének vonalában fekszik, homloka hosszabb, laposabb. Szemei gyengébben domborodnak ki, és erősebben kikanyarítottak. A csápok 4. íze nem rövidebb, mint az 1., de rövidebb, mint a 3. ().
- [14. nem: Leptorrhabdium KRAATZ]
- Szemeik finoman recézettek.
- A csápok a szemek között, a szemek kikanyarításában erednek (), a szemek elülső szegélyének vonalát sem érik el. Az előtor hátának oldaldudora hegyes (= Oxymirus MULS.)
- 15. nem: Toxotus ZETT. akt.: Oxymirus - szerk.
- A csápok a szemek előtt, az épszélű vagy kikanyarított szemek elülső szegélye előtt erednek (
- A hátulsó lábszárak vége alul mélyen kimetszett, és a kimetszés tövében 2 sarkantyú látható. Emiatt a sarkantyúk nem a lábszárak végéről erednek ().
- A középső és hátulsó combok vége előtt alul nincs fogacska. Testük nyúlánk, a válltól hátrafelé gyengébben elkeskenyedő (= Toxotus auct. non ZETT.)
- 16. nem: Stenocorus FABR.
- A középső combok vége előtt belül és a hátulsó combok vége előtt mindkét oldalon alul kis, de éles fogacskával (). Testük zömök, széles, a válltól hátrafelé erősen elkeskenyedik (= Acimerus auct.)
- 17. nem: Akimerus SERV.
- A hátulsó lábszárak belső oldalának a csúcsán nincs kikanyarítás, így a sarkantyúk a lábszárak végén ülnek ().
- A hátulsó lábfej 3. ízének kimetszése nem éri el az íz közepét sem (). Testük széles és zömök.
- 18. nem: Pachyta ZETT.
- A hátulsó lábfej 3. íze mélyen kimetszett, kétkaréjú, a bemetszés az íz kétharmadára kiterjed (). Az előtor hátának oldaldudora gyenge, többnyire nagyon tompa és erősen legömbölyített.
- 19. nem: Evodinus J. LEC. akt.: Evodinellus - szerk.
- Az előtor hátának oldalán középen nincs dudor, vagy ez csak gyengén jelzett, mint apró duzzadás vagy mint apró bütyök van jelen.
- A szárnyfedők durván pontozottak vagy ráncoltak, fémfényű kék vagy zöld színűek. Az előtor hátának oldaldudora apró, nem éles, gyakran alig jelzett. Az 5. csápíz rövidebb, mint a 3. és 4. együttvéve.
- 20. nem: Gaurotes J. LEC.akt.: Carilla - szerk.
- A szárnyfedők finoman pontozottak és nem fémfényűek.
- A szemek nem, vagy alig kikanyarítottak. Az előtor hátának oldalán semmiféle dudor nincs, csaknem gömbölyű ().
- 21. nem: Acmaeops J. LEC. akt.: Gnathacmaeops - szerk.
- Szemeik többé-kevésbé erősen kikanyarítottak. Az előtor hátának oldalán tompa bütyök található ()
- 22. nem: Pidonia MULS.
- A melltő az elülső csípőktől az elülső szegélyig egyenes vagy domború, de sohasem harántul benyomott (
). Az előtor hátának oldalán többnyire nincs dudor, és hegyes fog sincsen soha. A csápok töve mindig a szemek között, és sohasem a szemek elülső szegélyének vonala előtt ered (
) (2. alnemzetség: Lepturina). - A 3. és 4. csápíz nagyon rövid, együttesen rövidebbek, mint az 5. íz (). A fej erősen harántos. Az előtor háta majdnem hengeres, előrefelé alig keskenyedő. Teste párhuzamos szélű és hengeres (= Letzneria KRAATZ)
- [26. nem: Cornumutila LETZN.]
- A 3. és 4. csápíz együttesen mindig hosszabb, mint az 5. íz ().
- A fejtető és az előtor háta csupasz, a szárnyfedők laposak és párhuzamos szélűek.
- [27. nem: Nivellia MULS.]
- A fejtető és az előtor háta jól láthatóan szőrözött.
- A pofák a szemek előtt rövidebbek, mint a szem átmérőjének a fele ().
- A szemek a csápok tövénél nem, vagy alig kikanyarítottak (, ). A hátulsó lábfej 3. íze szélesebb, mint a 2. vagy az 1. íz (). A melltő nyúlványa rövid, és alig nyomul be az elülső csípők közé. Az előtor háta nem, vagy alig hosszabb, mint amilyen széles, töve előtt befűződött ()
- 23. nem: Cortodera MULS.
- A szemek a csápok tövénél jól láthatóan kikanyarítottak (). A hátulsó lábfej 3. íze nem szélesebb, mint a 2. és 3. íz (). A melltő nyúlványa hosszú, eléri a csípők hátulsó szélét. Az előtor háta többnyire észrevehetően hosszabb, mint amilyen széles, töve előtt nem befűzött ().
- A pofák a szemek előtt igen rövidek, keskenyek (). A halánték a szemek mögött laposan befűződött, ennélfogva a nyak és a halánték nincsenek élesen elválasztva egymástól.
- 24. nem: Grammoptera SERV.
- A pofák a szemek előtt szélesek, de rövidebbek, mint a szemek fél átmérője (). A halánték a szemek mögött mélyen befűződött, ennélfogva a nyak és a halánték nagyon élesen elkülönült egymástól (= Alosterna auct.)
- 25. nem: Allosterna akt.: Alosterna MULS. - szerk.
- A pofák hosszabbak, mint a szem átmérőjének a fele ().
- Az előtor hátának a töve kétoldalt alig kihúzott, nem hegyes, és legfeljebb a szárnyfedők vállbütyke melletti bemélyedést érik el. Az előtor harang- vagy golyószerű, előrefelé elkeskenyedik (), szárnyfedői hátrafelé többnyire csak gyengébben elkeskenyedők.
- 28. nem: Leptura L.
- Az előtor hátának a töve kétoldalt hegyesen kihúzott, úgyhogy többnyire elérik a szárnyfedők vállbütykét, teljesen rásimulnak a szárnyfedők tövére ().
- Teste többé-kevésbé rövid, szárnyfedői rövidek és szélesek, csúcsukon egyenként lekerekítettek.
- Teste hosszú, karcsú, keskeny, szárnyfedőik többnyire hátrafelé erősen elkeskenyednek, csúcsuk egyenesen lemetszett vagy kissé öblös, hegyes külső szöglettel.
- A hátulsó lábfej 3. íze a végén feléig, harmadáig kikanyarított, alul a talpa sárga nemezszőrökkel fedett ()
- 30. nem: Strangalia SERV.
Megjegyzés: A könyvben tárgyalt hazai fajok közül a revestita jelenleg Pedostrangalia revestita, az aurulenta Leptura aurulenta, a quadrifasciata Leptura quadrifasciata, a maculata Rutpela maculata, az aethiops Leptura aethiops, a melanura Stenurella melanura, a bifasciata Stenurella bifasciata, a nigra Stenurella nigra, a septempunctata Stenurella septempunctata. - szerk.
- A hátulsó lábfej 3. íze a végén nem kikanyarított (), nagyon keskeny, alul nincs a talpán nemezszerű szőrözet (= Typocerus auct. non J. LEC.)
- 31. nem: Strangalina AURIV. akt.: Strangalia
- Szárnyfedőik erősen megrövidültek (3. alnemzetség: Necydalina). - A hártyás szárnyak kilógnak a fedőszárnyak alól, és a potroh felett vannak kiterítve. Potrohuk hosszú, keskeny, a tövén keskenyebb, mint a közepén. Szárnyfedőik csak olyan hosszúak, hogy a melltő végének magasságáig érnek.
- 32. nem: Necydalis L.
- Feje a szemek mögött csaknem párhuzamos, a halánték nem különült el (), a fejtető és a nyak között sincs harántbenyomat vagy harántbarázda. Szemeik többé-kevésbé erősen kikanyarítottak vagy vese alakúak. Az elülső csípők többnyire golyó alakúak.
- A csáp 2. íze majdnem fele olyan hosszú, mint a 3., és a szélességénél hosszabb (), csápja rövid, a test fél hosszát lényegesen nem haladja meg (2. nemzetség: Asemini).
- Az előtor háta hosszabb, mint amilyen széles, hosszúkás négyszögű, lekerekített szögletekkel, és oldalt durván szemecskézett. Szemeik harántosak, nincsenek kikanyarítva
- [6. nem: Nothorrhina REDTB.]
- Az előtor háta szélesebb, mint hosszú, felületükön nincsenek ráspolyszerű harántos szemcsék. Szemeik többé-kevésbé mélyen kikanyarítottak.
- Combjaik csak egyszerűen megvastagodottak, de nem bunkósak ().
- Szemeik nagyok, erősen kiugrók, durván szemcsézettek, alig kikanyarítottak (). Az előtor háta lapos, felületén bemélyedésekkel (= Criocephalus MULS.)
- 7. nem: Arhopalus SERV.
- Szemeik kicsik, keskeny vese alakúak, alig kiugrók (), finoman recézettek, mélyen kikanyarítottak. Az előtor háta harántos, domború, korongján enyhe bemélyedésekkel.
- 8. nem: Asemum ESCHSCH.
- Combjaik erősen megvastagodottak vagy bunkósak ().
- Valamennyi combja erőteljesen bunkós. Szemeik annyira mélyen kikanyarítottak, hogy csaknem osztottak (). A fejtető a szemek között széles.
- 9. nem: Tetropium KIRBY
- Valamennyi combja, de különösen az elülsők igen erősen megvastagodottak. Szemeik nagyok, kiugrók, csak feléig kikanyarítottak (), a fejtető a szemek között keskeny (= Alocerus MULS. nec SERV., Allocerus GEMM. & HAR.)
- [10. nem: Cyamophthalmus KRAATZ]
- A 2. csápíz sokkal rövidebb, mint a 3., többnyire gyűrűszerű () (4. nemzetség: Cerambycini).
- A szemek többé-kevésbé durván recézettek.
- Az elülső csípők ízületi vápái oldalt háromszögű rés alakjában nyitottak, így a csípők sarkantyúi (trochantinusai) is látszanak. A melltő nyúlványa keskeny vagy gyengén kiszélesedő.
- Az elülső csípők ízületi vápáinak oldalsó rése széles. A melltő nyúlványa keskeny és hátrafelé keskenyedő, vagy csak nagyon gyengén kiszélesedett. Közepes vagy nagy termetű fajok.
- Mindkét ivar csápja a testnél rövidebb. Az előtor hátának oldalán többé-kevésbé éles fog vagy dudor emelkedik ki (1. alnemzetség: Saphanina). - Teste szurokbarna vagy fekete.
- 33. nem: Saphanus SERV.
- Mindkét ivar csápja, de legalább a hímé hosszabb, mint a test. Többnyire sárga vagy sárgásbarna testűek (2. alnemzetség: Hesperophanina).
- A csápdudor lapított, belső oldalukon a szemek belső szegélye mellett nem fogszerűen kihúzott (). A melltő nyúlványa hátrafelé gyengén kiszélesedett. A szárnyfedők csúcsa lekerekített (= Hesperophanes MULS. partim)
- 34. nem: Trichoferus WOLT.
- A csápdudor domborúbb, a belső oldalon a szemek belső szegélye mellett kis és hegyes szögletbe kihúzott (). A melltő nyúlványa hátrafelé elkeskenyedő. A szárnyfedők csúcsa a varratszögletben hegyesen kihúzott.
- 35. nem: Stromatium SERV. akt.: [Stromatium]
- Az elülső csípők ízületi vápáinak oldalsó része keskeny, résszerű. Nagy testű, hosszú csápú fajok, előtorukon erős oldalbütyökkel (3. alnemzetség: Cerambycina). - A melltő nyúlványa a vége felé kissé kiszélesedik
- 36. nem: Cerambyx L.
- Az elülső csípők ízületi vápái oldalt teljesen zártak. A melltő nyúlványának a vége kiszélesedő. Apró termetű fajok. A hímek 2. haslemezén szőrkefe van.
- Az 1. haslemez nem feltűnően hosszú, jelentősen rövidebb, mint a többi szelvény együttesen. A középső csípők ízületi vápája oldalt nyitott (4. alnemzetség: Graciliina).
- Szemei mélyen kikanyarítottak, gyakran majdnem kettéosztottak (). Az előtor hátának oldala sima, legfeljebb gyengén szögletesen kiszélesedett. Az állkapcsi tapogatók végíze kissé kiszélesedő és ferdén lecsapott.
- Az előtor hátának tőszegélye lapos, nem felhajló. A 3. csápíz rövidebb, mint az 5., és olyan hosszú, mint az 1. (). Szárnyfedői finoman, elmosódottan pontozottak. Apró termetű, lapos állatok.
- 37. nem: Gracilia SERV.
- Az előtor hátának tőszegélye élesen felhajló. A 3. csápíz hosszabb, mint az 5., és sokkal hosszabb, mint az 1. (). Szárnyfedői durván pontozottak. Nagyobb, domborúbb fajok.
- [38. nem: Penichroa STEPH.]
- Szemei gyengén kikanyarítottak (). Az előtor háta oldalt kidudorodó, a dudor azonban apró és tompított. Az állkapcsi tapogatok végíze nagy, széles, bárdszerű () (= Axinopalpus REDTB.)
- 39. nem: Axinopalpis DUP. & CHEVR.
- Az 1. haslemez feltűnően hosszú, majd olyan hosszú, mint a többi szelvény együttesen (). Az állkapcsi tapogatók végíze kicsi, kissé baltaszerű (). Combjaik bunkósak (5. alnemzetség: Obriina)
- 40. nem: Obrium CURT.
- Szemeik finoman recézettek.
- Az elülső csípők ízületi vápái oldalt szögletesen nyitottak, csípőik nagyok, hengeresek, középen érintkeznek. Szárnyfedői rövidebbek, mint a potroh, vagy nagyon rövidek, vagy esetleg a varraton széttartók.
- Az elülső csípők ízületi vápái hátul nyitottak. Szárnyfedői rövidek, a potroh közepét alig érik el, a végük egyenként lekerekített, a hártyás szárnyakat sem takarják (6. alnemzetség: Psebiina). - Apró termetű cincérek (= Leptidea MULS. nec BILLB., Leptideella STRAND)
- 41. nem: Nathrius BRETH.
- Az elülső csípők ízületi vápái hátul zártak. Szárnyfedői nagyon rövidek vagy a varraton széttartók (7. alnemzetség: Molorchina).
- A mellközép nyúlványa széles, oldalai párhuzamosak (). Szárnyfedői keskenyek, a varraton hátul széttartók, vagy felületükön borda fut végig. Elülső és középső combja rövidebb, de nagyon bunkós, hátulsó combja sokkal hosszabb, fokozatosabban vastagodó.
- 42. nem: Stenopterus ILL.
- A mellközép nyúlványa keskeny, hosszúkás háromszögű, vagy a csúcsa felé erősen hegyesedő ().
- A hátulsó lábszárak külső oldala sima.
- Szárnyfedői rövidek, legfeljebb a mellvég csúcsáig érnek, a potrohuk fedetlen, hártyás szárnyaik is fedetlenek, a potrohot takarják. Csápjaik hosszúak, vékonyak, combjaik nagyon bunkósak (= Caenoptera THOMS.)
- 43. nem: Molorchus FABR.
- Szárnyfedőik a potroh végéig érnek, hátrafelé keskenyednek és laposak, a csúcsuk szétálló. Az előtor hátán hosszanti, sima duzzadások vannak (= Callimus MULS. nec. FISCH.-W., Callimellum STRAND)
- 44. nem: Pilema J. LEC. akt.: Callimus - szerk.
- A hátulsó lábszárak külső oldala erősen, jól láthatóan szemcsés. A szárnyfedők hátrafelé erősen keskenyedők és a varraton hátul szétállók.
- 45. nem: Callimoxys KRAATZ.
- Az elülső csípők ízületi vápái oldalt zártak vagy nyitottak, a melltő nyúlványa elválasztja őket egymástól. Szárnyfedőik a potrohot teljesen befedik és a varraton sem széttartók.
- Az elülső csípők ízületi vápái hátul zártak vagy kissé nyitottak.
- A mellvégen oldalt hátul az oldallemezek tövében illatmirigyek nyílása nem látható. Az elülső csípők ízületi vápái hátul, a középső csípők ízületi vápái pedig oldalt zártak (8. alnemzetség: Dilina). - Combjai bunkósak. Testét bolyhos szőrözet fedi. Csápja kissé fűrészes, rövidebb, mint a test (= Deilus auct.).
- 46. nem: Dilus SERV. Deilus - szerk.
- A mellvégen oldalt hátul az oldallemezek tövében illatmirigyek kivezető nyílása látható (). A középső csípők ízületi vápái oldalt kissé nyitottak, az elülsők hátul kissé és oldalt résszerűen nyitottak. Nagy testű, fémfényű fajok (9. alnemzetség. Callichromina). - Csápjuk hosszú, a nőstényeké olyan hosszú, mint a test, a hímeké sokkal hosszabb.
- 47. nem: Aromia SERV.
- Az elülső csípők ízületi vápái hátul szélesen nyitottak.
- A mellvég oldalán hátul az oldallemezek mellett illatmirigy kivezető nyílása nem látható. A szárnyfedők alapszíne sohasem téglavörös, vagy amennyiben az, akkor egészen lapított.
- A csápok töve közötti távolság nagyobb, mint a szemek belső széle közötti távolság a fejtetőn, illetve a homlokon (). Testük többé-kevésbé széles és lapos.
- Csápjaik hosszúak, a test végét elérik (♀), vagy jóval meghaladják (♂), a csápízek végén (különösen a 3-5. ízen) szőrbojt van. Testük nagy, párhuzamos szélű és lapos (10. alnemzetség: Rosaliina). - Testüket felül finom, lesimuló világos szőrözet fedi, nagy, bársonyos fekete foltokkal. Elülső csípőik gömbölyűek, ízületi vápáik oldalt háromszögletesen nyitottak.
- 48. nem: Rosalia SERV.
- Csápjaik általában rövidebbek, mint a test, a csápízek végén nincs szőrbojt. Testük többnyire közepes vagy kicsi, lapos, általában többé-kevésbé párhuzamos szélű, vagy hátrafelé gyengén kiszélesedik. Az elülső csípők ízületi vápái oldalt szélesen nyitottak (11. alnemzetség: Callidiina).
- A 3. és 4. csápíz nagyon rövid, az 5. nem, vagy alig rövidebb, mint a 3. és 4. íz együttesen (). Felülete hosszú, felálló szőrökkel sűrűn fedett.
- 49. nem: Anisarthron REDTB.
- A 3. és 4. csápíz többé-kevésbé hosszú, az 5. íz sokkal rövidebb, mint a 3. és 4. együttvéve ().
- A karmok tövében tompa, de jól kivehető fogacska látható, emiatt a karmok töve széles (). A melltő nyúlványa lapos és széles, az elülső csípők ezért távol állnak egymástól (15. ábra: H). A csáp 3. íze sokkal hosszabb, mint a 4. ().
- 50. nem: Hylotrupes SERV.
- A karmok tövében nincs fogacska, emiatt a karmok töve is karcsú. A melltő nyúlványa keskeny vagy megrövidült, emiatt az elülső csípők közel fekszenek egymáshoz, vagy érintkeznek ().
- Az elülső csípőket a melltő keskeny nyúlványa elválasztja egymástól, a nyúlvány csaknem a csípők hátulsó szegélyéig ér ().
- A 3. csápíz rövidebb, vagy legfeljebb olyan hosszú, mint a 4. íz (), az ízeken fogacskák vagy tüskék nincsenek. Az előtor hátán sima duzzanat emelkedik ki; szárnyfedői durván pontozottak, többnyire sárgák, fekete rajzolattal.
- 54. nem: Semanotus MULS.
- A 3. csápíz hosszabb, mint a 4. (), szárnyfedőik egyszínűek.
- Teste egyszínű vörösessárga, csak a szeme fekete, ritka kivételként hasoldala, lábai és csápjai barnák (= Leioderes auct., Leioderus auct.)
- 53. nem: Lioderus REDTB. akt.: Lioderus - szerk.
- Teste sohasem egyszínű vörösessárga.
- Teste felül csupasz, combjai erősen bunkósak. Szárnyfedői laposak, szélesek, mellfedőjük rövid. A mellközép nyúlványa széles és párhuzamos szélű. Az előtor háta sűrűn, ráncolva pontozott (= Ropalopus auct.)
- 51. nem: Rhopalopus MULS. akt.: Ropalopus - szerk.
- Felületük jól láthatóan szőrözött.
- Teste széles és lapos, az előtor háta szív alakú, feje és előtora nagyon durván ráncolva pontozott, felülete egyenetlen, szárnyfedői egyenlőtlenül durván ráncolva pontozottak. A fej és az előtor egyszínű. Combjai erőteljesen bunkósak.
- 55. nem: Palaeocallidium PLAV. akt.: [Palaeocallidium] - szerk.
- Teste keskeny, párhuzamos szélű, meglehetősen hengeres, feje és előtora csak gyengébben pontozott. Az előtor háta vörös, előre és hátrafelé egyformán gyengén elkeskenyedő, hengeres. Szárnyfedői egyenletesen, de sűrűn pontozottak. Combjai kevéssé bunkósak (= Protocallidium CSIKI)
- [52. nem: Pronocera MOTSCH.] akt.: Pronocera - szerk.
- A melltő nyúlványa rövid, háromszögű, legfeljebb az elülső csípők közepéig ér, a csípőket nem választja el egymástól ().
- Az előtor hátát és a szárnyfedőket nagyon sűrű, nemezszerű vörös szőrözet fedi, amely különösen az előtor hátán a korongon kétoldalt csillagszerűen összefut. Teste barnásfekete, szárnyfedőinek alapszíne vörös. Combjai erősen bunkósak. Teste széles és lapos.
- 57. nem: Pyrrhidium FAIRM.
- Felülete csaknem csupasz vagy szőrözete gyér, sohasem nemezszerű, és az előtor hátán egyszerűen feláll vagy lesimuló. Színezete nincs.
- Az előtor háta durván és sűrűn pontozott, a hímeken oldalt finoman recézett és fénytelen. Szárnyfedői is durván ráncoltak vagy durván pontozottak. Egész felületük ércfényű, sohasem vörösbarna vagy sárgásbarna.
- 56. nem: Callidium FABR.
- Az előtor háta szórtan és finoman pontozott, felületén sima kiemelkedések vannak. Szárnyfedői egyenletesen, finoman és elmosódottan pontozottak. A fajok egy része vörösbarna, sárgásbarna, vagy részben az, a felül egyszínű ércszínű fajok lába legalább részben világos.
- Szemei finoman recézettek. Combjai erősen bunkósak. Állkapcsi tapogatói rövidebbek. Az előtor háta a tövén nem befűződött.
- 58. nem: Phymatodes MULS.
- Szemei durván recézettek, erősen kiállók. Combjai nem bunkósak. Állkapcsi tapogatói () hosszabbak. Az előtor háta a tövén befűzött.
- 59. nem: Lioderina GANGLB.
- A csápok töve közötti távolság kisebb, mint a szemek belső széle közötti távolság a fejtetőn (). Testük többé-kevésbé hengeres (12. alnemzetség: Clytina).
- A csápgödrök és a szemek között a csápdudorok hátulsó szegélyétől a rágók tövéig léc húzódik, amely a homlokot a csápgödröktől és a szemektől elválasztja. Többnyire a homlok közepén is húzódik hosszanti léc.
- 60. nem: Xylotrechus CHEVR.
- A csápdudor külső szegélyén legfeljebb a csápgödrök felett van kis, rövid léc, mely azonban a csápgödrökön túl nem terjed.
- A csápgödrök belső szegélye majdnem ugyanolyan távol esik egymástól, mint a szemek, tehát a homlok a csápgödrök között ugyanolyan széles vagy alig keskenyebb, mint elöl a szemek között. A hátulsó szemkaréj belső szegélyén a fejtetőn mérve a szemek közti távolság sokkal nagyobb, mint a csápgödrök között ().
- A pajzsocska harántos, gyakran négyszögű, csúcsán kerekített. Teste lesimuló szőrökkel fedett, legfeljebb a fej, az előtor és a szárnyfedők töve elálló hosszabb szőrözettel.
- 61. nem: Clytus LAICH.
- A pajzsocska háromszögű. Egész teste, beleértve a lábakat is, hosszú, felálló szőrökkel fedett.
- [62. nem: Cyrtoclytus GANGLB.]
- A csápgödrök belső szegélye sokkal közelebb esik egymáshoz, mint a szemek belső szegélye a homlokon, tehát a homlok a szemek között elöl jelentősen szélesebb, mint a csápgödrök között. Ezzel szemben a hátulsó szemkaréj belső szegélye a fejtetőn olykor majdnem annyira benyúlik, mint a csápgödrök belső szegélye ().
- Csápja vastag és erőteljes, az egyes ízek gyengén, de jól láthatóan a végük felé kiszélesednek (). Előtoruk többnyire szélesebb, mint amilyen hosszú.
- 63. nem: Plagionotus MULS.
- Csápja vékony, ízei a végükön nem szélesednek ki ().
- A középső és hátulsó combok csúcsa kétoldalt 1-1 hegyes fogban kihúzott (). Az előtor hátán éles, rajta ráspolyszerű harántszemcsék és lécecskék vannak, főleg a középvonalban és a tövük előtt.
- [64. nem: Neoclytus THOMS.] akt.: Neoclytus - szerk.
- A középső és hátulsó combok csúcsán kétoldalt nincs fogacska (). Az előtoron nincsenek egyedül álló harántos ráspolyszerű szemcsék.
- A hátulsó lábfej 1. íze sokkal hosszabb, mint a 2. és 3. íz együttesen, olyan hosszú, vagy még hosszabb, mint a 2-4. íz (). A szárnyfedők tövében a pajzsocska mellett nincs púpszerű kidudorodás. Az előtor háta nem, vagy alig keskenyebb, mint a szárnyfedők. A 3. csápíz csúcsán nincs hegyes tüske.
- A 9. csápíz rövidebb, mint a 4. () (= Clytanthus LAC.)
- 65. nem: Chlorophorus CHEVR.
- A 9. csápíz olyan hosszú, mint a 4. ().
- 66. nem: Isotomus MULS.
- A hátulsó lábfej 1. íze rövid, de mégis hosszabb, vagy olyan hosszú, mint a 2. és 3. együttvéve, viszont sokkal rövidebb, mint az összes ízek együttvéve (). Az előtor háta keskenyebb, mint a szárnyfedők; a szárnyfedők tövében a pajzsocska mellett határozott púp emelkedik ki. A 3. csápíz csúcsa hegyes tüskében kihúzott.
- 67. nem: Anaglyptus MULS.
- A mellvég oldalán hátul az oldallemezek tövében illatmirigy kivezető nyílása látható (13. alnemzetség: Stenaspina). - Testük hengeres, csápjaik hosszúak, szárnyfedőik részben téglavörösek, alig szőrözöttek. Combjaik nem bunkósak. A melltő nyúlványa széles és lapos, az elülső csípők ízületi vápái oldalt kissé résszerűen nyitottak.
- 68. nem: Purpuricenus GERM.
- A lábfejízek jól láthatóan 5 ízesek, a 4. íz vége eléri a 3. íz elülső szegélyét, és a karomíztől jól elkülönül (
Ez a weboldal sütiket használ a személyre szabott tartalmak megjelenítéséhez, a forgalom méréséhez és a hozzászólásokhoz. Bővebben