Iphiclides podalirius - kardoslepke
Fajleírás
A kardoslepke (Iphiclides podalirius) a pillangófélék (Papilionidae) családjába tartozik. Nappali aktivitású faj, nevét a hátsó szárnyain található, kardél alakú farkincáról kapta, melynek funkciója, hogy a ragadozók erre csapjanak le ahelyett, hogy a lepke létfontosságú szerveit érné a támadás.
A lepke szárnyainak alapszíne sárgásfehér, melyet hosszanti fekete „tigriscsíkok” tarkítanak. Megfigyelhető náluk az ivari dimorfizmus: míg a hímek potroha egyszínű fekete, addig a nőstényeké oldalt sárgásfehér. Szárnyfesztávolsága 55-70 mm, repülése vitorlázó.
Az április elején kikelt imágók a párzást követően lerakják egyesével álló petéiket. Az első hernyók májusban jelennek meg, melyeknek tápnövényei a kökény (Prunus spinosa), mandula- (Amygdalus spp.), Prunus- (pl, mirabella szilva, ringló, kajszi), galagonya- (Crataegus spp.), berkenye-fajok (Sorbus spp.). A hernyók fejük felől vaskosak, a test vége felé elvékonyodóak, alapszínük zöld. A fiatal hernyók oldalán egy-egy fehér csík húzódik végig, hátukon sárga, harántirányú csíkok és fehér pöttyök vannak, míg az idősebb hernyókon sárgásbarna foltokat találunk. Ez a színezet a mimikrinek köszönhető: a fiatal hernyók a fiatal leveleket, az idősebbek pedig az idősebb levelek sárgulását utánozzák. Ha veszélyben érzik magukat, a fejük mögül egy villát tolnak ki (osmeterium), amely a szilvafélékhez hasonló illatot áraszt. A báb szintén a tápnövény levelét idézi: egyöntetű barna, elszáradt levélhez hasonló, még az elszáradt levelek halvány erezete is felfedezhető rajta. Évente két nemzedéke fejlődik, a báb telel át.
A kevésbé gyakorlott szem számára könnyen összekeverhető a színezetben nagyon hasonló fecskefarkú lepkével (Papilio machaon). Azonban, ha a lepkék szárnyain lévő fekete mintázatot megnézzük, könnyen felismerhető a különbség: míg a P. machaon fekete mintázata részben az ereket követi és szinte bekeretezi a szárnyakat, addig az I. podalirius mintázata tigriscsíkokra emlékeztet.
Sík- és dombvidéki üde liget- és lomboserdők szegélyein, származékerdőkben, ligetekben, meleg és száraz domboldalakon, cserjésekben, kertvárosokban találkozhatunk vele.
Elterjedés
Európában Délkelet-Franciaországtól egészen az Urál déli részéig előfordul.
Magyarországon mindenütt előfordul, de csak néhol gyakori.
Védettség
Nem szerepel az IUCN Vörös Listán.
Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 10.000 Ft.
Irodalomjegyzék
Gergely, P., Gór, Á., Hudák, T., Ilonczai, Z., Szombathelyi, E. 2018. Nappali lepkéink – Határozó terepre és természetfotókhoz. Kitaibel Kiadó.
2022.02.04.
leírásban szereplő fajnév: Kardoslepke (Iphiclides podalirius)
Forrás: Zsupos Vivien
Védett faj, természetvédelmi értéke: 10 000 Ft.
Forrás: Magyar Közlöny 2015/158.
Ez a weboldal sütiket használ a személyre szabott tartalmak megjelenítéséhez, a forgalom méréséhez és a hozzászólásokhoz. Bővebben