Nomophila noctuella - közönséges vándormoly

Feje lekerekített, a hím csápostora egysorosan és hosszan pillázott, ajaktapogatója az arca előtt fölfelé görbül, magasabbra nyúlik a homlokánál is, szőrös, széles, csúcsíze nem látható. Állkapcsi tapogatója fonálszerű (121. ábra: B).
Elülső szárnya igen megnyúlt, léc alakú, a karcsúmolyokéhoz hasonló, csúcsa letompított. Hátulsó szárnya igen széles és a karcsúmolyokéhoz hasonlít, külső szegélye lapos.
A lepkék éjszaka repülnek, a mesterséges fény erősen vonzza őket. A csalétket is felkeresik. Gazdaságilag közömbösek.

— — Elülső szárnyának alapszíne igen változatos: a világosszürkéstől a szürkésbarnán és barnáson keresztül a rozsdabarnáig minden átmenet előfordul. Mintázata egyszerű és főként 3 élesen körül határolt foltból áll, amelyeknek belseje mindig sötétebb színű, mint a szárny alapszíne. A keresztvonalak sötétek, elmosódottak, szaggatottak, olykor hiányzanak. A felső szegélyen néhány sötét pont van, a külső szegélytéren sötét árnyék és az erek végén sötét vonalak. A szürkés rojt tővonala éles, választóvonala gyenge. Hátulsó szárnya egyszínű barnásszürke, kissé áttetsző, az erezet olykor sötét és jól látható (121. ábra: A).
Az egész Földön elterjedt faj, Magyarországon közönséges. Hernyója főleg Polygonum-félékkel táplálkozik.

30—34 mm.
Repülési ideje V— X.

/262.oldal/


Forrás: Dr. Gozmány László (1963): Molylepkék VI. Microlepidoptera VI. – Magyarország Állatvilága (Fauna Hungariae)
Ez a weboldal sütiket használ a személyre szabott tartalmak megjelenítéséhez, a forgalom méréséhez és a hozzászólásokhoz. Bővebben