Pyroderces sarcogypsa - mocsári tündérmoly

Feje kissé előreálló, homloka széles, szeme nagy. Csápja majdnem olyan hosszú, mint az elülső szárnya, tőízén erős sörtesor van. Ajaktapogatója nagy, felgörbülő, sarló alakú, második ízét a vége felé erős szőrözet vastagítja meg, csúcsíze vékony, hegyes, hosszabb, mint a második íze. Elülső szárnyának csúcsa ívelten visszahajlik. Hátulsó szárnya hegyes, lándzsa alakú. Európában csak 3 gazdaságilag közömbös faj él, amelyek közül hazánkból eddig kettőt mutattak ki. A lepkék éjszaka repülnek, a mesterséges fény erősen vonzza őket.

klimeschi
Elülső szárnya okkersárgás őzbarna; a fehér vonal mintázat nagy részben eltűnt, a sejtből teljesen, a szegélyeken alig kivehető. Sokkal erősebb a sejtben a sötétbarna pikkelyekből álló mintázat, amely 2, a közepén és a végén álló, határozatlan alakú foltból áll (nőstény). A hím tőterében nagy, igen ferdén elhelyezett, őzbarna mező van. Csápja élesen feketével és fehérrel gyűrűzött. Rojtja és hátulsó szárnya olyan, mint az előző fajé.
Tápnövénye és hernyója ismeretlen; valószínűleg mocsári növényeken él.
13—15 mm
Repülési ideje VI., VII

/5.Füzet 8.oldal /
Forrás: Dr. Gozmány László (1958): Molylepkék IV. Microlepidoptera IV. – Magyarország Állatvilága (Fauna Hungariae)
Ez a weboldal sütiket használ a személyre szabott tartalmak megjelenítéséhez, a forgalom méréséhez és a hozzászólásokhoz. Bővebben