Phytoecia pustulata - parányi fűcincér

Az előtor hátán a sárga folt hosszúkás tojásdad, az elülső és hátulsó szegélytől közel egyforma távol van (), középen az előtor ormósan kiemelkedő. Az előtor háta sokkal szélesebb, mint amilyen hosszú, oldalai erősen íveltek, felülete nagyon sűrűn és hosszirányban ráncolva pontozott. Teste fekete, szárnyfedői gyenge ólmos fénnyel. A lábak színe olyan, mint az előző faj esetében. A potroh utolsó haslemeze sárgás (). 6-9 mm.

Előfordul Közép- és Dél-Európában, a Kaukázuson át lránig, Kisázsiában, Ukrajnán át Közép-Ázsiáig és Marokkóban. Faunaterületünkön elterjedt és közönséges. Tápnövényei különböző cickafark- és margitvirágfajok. Az imágó áprilistól júliusig tápnövényein található. A lárvák a növények gyökereiben fejlődnek, és generációjuk egyéves (= posegana PILL. & MITTERP., lineola FABR.)

pustulata SCHRANK

Változatai:

1. Olyan, mint a törzsalak, de a szárnyfedők fémeskék fényűek. - Magyarországon még nem találták
[ab. coeruleata BREUN.]

2. Olyan, mint a törzsalak, de az utolsó előtti potrohszelvény hát- és haslemeze sárgásvörös. - Ritka (Budapest, Magyaróvár)
ab. parterufoabdominalis BREUN.

3. Olyan, mint a törzsalak, de a combok nagy részben feketék. - Magyarországról még nem ismerjük
[ab. obscuripes PIC]

4. Olyan, mint a törzsalak, de a középső és hátulsó lábszárak részben sárgásak. - Ritka (Budapest, Nadap)
ab. macedonica PIC

5. Olyan, mint a törzsalak, de az előtor hátának sárgás foltja nagyon apró (
). A törzsalak között nem ritka
ab. brevenotata PIC

6. Olyan, mint a törzsalak, de az előtor hátának sárgás foltja nagyon apró; sárgásvörös még az elülső comb vége, az elülső lábszár töve és a farfedőn egy kis folt. - Magyarországról még nem ismeretes
[ab. parvimacula ROUBAL]
Forrás: Dr. Kaszab Zoltán (1971): Fauna Hungariae 106. füzet Cincérek - Cerambycidae
Ez a weboldal sütiket használ a személyre szabott tartalmak megjelenítéséhez, a forgalom méréséhez és a hozzászólásokhoz. Bővebben