• A csáp 2. íze hosszú, sokkal hosszabb, mint amilyen széles . Teste fekete, felülete lesimuló aranysárga szőrökkel fedett. A csápok töve, valamint az ízek töve vörösbarna, középső és hátulsó lába fekete, de a combok töve kiterjedten és a középső lábszár a töve kivételével, valamint az elülső láb a lábfejek és a combok felső oldala kivételével - amelyek feketék - élénk vörösbarna színűek . 4,5-7 mm.

    • Előfordul egész Európában, keleten Ukrajnáig és a Kaukázusig. Faunaterületünkön a hegy- és dombvidéken elterjedt és közönséges. Lárvája polyphag, különböző lombosfákban a kéreg és a farész között, a háncs alatt rágja járatait. Főleg tölgy, gyertyán, galagonya, akác, de borostyán, benge, seprőzanót és kecskerágó fájában is megtalálható. A bogár áprilistól júniusig repül, virágzó tölgyön, galagonyán, kökényen olykor tömegesen található - Galagonyacincér


      ruficornis FABR.

      Változatai:

      1. Lábai világosabbak, a középső lábszára egészen, combja pedig legfeljebb belül fekete vagy teljesen sárga. - Ritka (Ócsa)
      ab. flavipes PIC

      2. Lábai sötétebbek, csápjai a tőízek kivételével egyszínű feketék vagy barnák. - Ritka (Tard, Vértes hegység)
      ab. obscuricornis KRAATZ
    • A csáp 2. íze rövid, nem hosszabb, mint amilyen széles .
    • A csáp 3. íze sokkal hosszabb, mint az 1. .
    • A csáp tőízei vörösek, a 3. íztől sötétedők, de legtöbbször csak világosbarnák. Lábai egyszínű vörösek, csak lábfejei sötétek. Teste fekete, potrohvége is fekete. Felülete lesimuló vörhenyessárgás szőrözettel sűrűn fedett. A szőrözet legalább az előtoron olyan sűrű, hogy a felület finom skulptúráját elfedi. 6-8 mm.

    • Előfordul majdnem egész Európában, Délnyugat-Ukrajnában, a Kaspi-tó környékén, a Kaukázuson túl Szíriáig. Magyarországon az alacsonyabb hegy- és dombvidék lomberdeiben elterjedt és nem ritka. Lárvája
      főleg a tölgy száraz ágaiban fejlődik. A bogár áprilistól júniusig főleg virágzó galagonyán, somon, berkenyén, tölgyön található.


      ustulata SCHALL.

      Változatai:
      1. Olyan, mint a törzsalak, de a combok vége és a lábszárak töve barna vagy fekete. - Faunánkból eddig még nem mutatták ki
      [ab. geniculata KRAATZ]

      2. Olykor a combok vége és a lábszárai feketék. - Nálunk még ismeretlen
      [ab. tibialis KRAATZ]

      3. Ritka esetben a lábai teljesen feketék. - Faunaterületünkön még nem gyűjtötték
      [ab. Barrosi PIC]
    • Csápja teljesen fekete, lábai a törzsalak esetében feketék, de valamennyi comb töve vörös. Teste fekete, a potroh vége vörös, felülete szürkés szőrözettel fedett. A szőrök ritkásan fedik az előtor hátát, úgyhogy a tor finomabb skulptúrája jól észlelhető. 6--9 mm.

    • Előfordul egész Európában, Ukrajnában és a Kaukázusban. Magyarországon a hegyvidéken nem ritka. Lárvája korhadó tölgyágakban fejlődik. A bogár április végétől júniusig repül, s főleg virágzó galagonyán található (= femorata MULS.)


      variegata GERM. akt.:
      abdominalis - szerk.

      Változatai:

      1. Olyan, mint a törzsalak, de lábai egyszínű feketék. - Ugyanolyan gyakori, mint a forma typica
      ab. nigrescens WEISE
    • A csáp 3. íze olyan hosszú, vagy rövidebb, mint az 1. . Lábai egyszínű vörösbarnák, csak a lábfejei sötétek. Teste fekete, a csápok töve világos, felülete sárgásbarna szőrökkel fedett. Az előtor szőrözete sűrű. Az előtor hátának oldala a tövétől az elülső harmadig gyengén kikanyarított, elöl a kikanyarítás után hirtelen elszűkül; emiatt az előtor oldala kissé párhuzamosnak és nem harang alakúnak látszik. 6-8,5 mm.

    • Előfordul a Szovjetunió európai részének közepétől Galícián át Szlovákiáig. Faunaterületünkön nagyon ritka, eddig csak Liptóújváron (Szlovákia) gyűjtötték.


      [erythropus GEBL. ssp. ingrica BAECKM.] akt.: [
      Alosterna ingrica] - szerk.

      Változata:

      1. Olykor a középső és hátulsó lábszára fekete. - Faunaterületünkön eddig még nem találták meg
      [ab. brachialis PLAV.]