Purpuricenus
Testük zömök, párhuzamos szélű, hengeres, legalább részben téglavörös vagy tűzpiros, fekete foltokkal vagy sávokkal. Fejük kicsi, szemeik finoman recézettek, belül mélyen és szélesen kikanyarítottak; a hátulsó szemkaréjok között a homlok sokkal keskenyebb, mint az elülső karéjok között. Csápdudoraik kiemelkedők, a csápgödrök fölött éles szögletbe kihúzottak. Pofáik hosszúak, párhuzamosak, halántékuk sima, a szemek hátulsó szegélyétől gyengén elkeskenyedve megy át a hengeres nyakba. Csápjaik hosszúak, a test végét elérik (♀) vagy jóval túlhaladják (♂), a 3. íz sokkal hosszabb, mint az 1., és olyan hosszú, mint az 5. Az előtor háta széles, elöl-hátul gyengén befűzött, harántul benyomott, oldalt kiszélesedett és olykor éles foggal, felületén egyenetlenségekkel. A pajzsocskájuk keskeny háromszögű. Szárnyfedőik szélesek, párhuzamosak, domborúak, a végük ferdén kifelé lemetszett. A melltő nyúlványa széles, kétoldalt hosszirányban barázdált, a vége meredeken lehajló, az elülső csípők ízületi vápái hátul nyitottak. A mellközép nyúlványa széles. Lábaik vékonyak, hosszúak, combjaik sem bunkósak, lábszáraik egyenesek. Lábfejízeik szélesek, rövidek, a hátulsó lábfej 1. íze olyan hosszú, mint a 2. és 3. együttvéve, a 3. íz mélyen kimetszett, a talp közepén végig csupasz sáv húzódik.
Az egész földkerekségen elterjedt nembe több mint 45 faj tartozik, amelyek közül 16 faj palearktikus. Faunaterületünkön csak 2 faj honos.
Az egész földkerekségen elterjedt nembe több mint 45 faj tartozik, amelyek közül 16 faj palearktikus. Faunaterületünkön csak 2 faj honos.
Forrás: Dr. Kaszab Zoltán (1971): Fauna Hungariae 106. füzet Cincérek - Cerambycidae
Ez a weboldal sütiket használ a személyre szabott tartalmak megjelenítéséhez, a forgalom méréséhez és a hozzászólásokhoz. Bővebben