Ropalopus
Testük széles és lapos, többé-kevésbé párhuzamos szegélyű, vagy a szárnyfedőik a végük felé kiszélesednek, a végük lekerekített. Fejük széles, szemeik laposak és elöl szélesen és mélyen kikanyarítottak, homlokuk széles és lapos, csápdudoraik kissé kiemelkedők, előrefelé erősebben lejtősek, a fejpajzstól harántbarázda választja el. Csápjaik hosszúak, a szárnyfedők végét majdnem elérik (♀), vagy hosszabbak, mint a test (♂), a 3. íz hosszabb, mint az 1., és olyan hosszú vagy kissé hosszabb, mint az 5. (). Az állkapcsi tapogatók végíze kicsi, a vége felé fokozatosan kiszélesedik és ferdén lemetszett. Az előtor háta korong alakú, széles, oldalt lekerekített, dudor nélkül, felülete lapos. A melltő nyúlványa a csípők között keskeny, kissé ék alakú, a csípők végét majdnem eléri; az elülső csípők ízületi vápái hátul nyitottak. A mellközép nyúlványa a csípők között széles és lapos, a vége kimetszett. Combjai erősen bunkósak és kissé lapítottak, lábszárai kissé hajlottak és oldalról lapítottak, a hátulsó lábfej 1. íze hosszabb, mint a 2. és 3. együttvéve, a 3. íz nem szélesebb, mint a 2., és tövéig kikanyarított.
A mintegy 15 ide tartozó fajból 1 faj nearktikus, a többi palearktikus; ez utóbbiak közül faunaterületünkön is előfordul 6 faj.
A mintegy 15 ide tartozó fajból 1 faj nearktikus, a többi palearktikus; ez utóbbiak közül faunaterületünkön is előfordul 6 faj.
Forrás: Dr. Kaszab Zoltán (1971): Fauna Hungariae 106. füzet Cincérek - Cerambycidae
Ez a weboldal sütiket használ a személyre szabott tartalmak megjelenítéséhez, a forgalom méréséhez és a hozzászólásokhoz. Bővebben