Strangalia

Testük karcsú, válluk többé-kevésbé széles, szárnyfedőik hátrafelé elkeskenyednek, a végük ferdén befelé lemetszett vagy kikanyarított, ritkán kívül lekerekített. Fejük kiugró és belül mélyen kikanyarított szemekkel, halántékuk többnyire rövid, de hirtelen elkeskenyedő és kiugró szögletekkel, a nyak és a fejtető között harántbenyomattal. A csápok töve hátrább fekszik, mint a szemek elülső szegélye. Csápjai közepes hosszúak, fél testhosszúak (♀) vagy jóval hosszabbak (♂). Az előtor (, ) háta harang alakú, kihúzott és széles hátulsó szögletekkel, amelyek a vállra ráfekszenek, az előtor töve előtt és elöl harántbenyomattal. A melltő nyúlványa a csípők között keskeny, élszerű, az elülső csípők ízületi vápái hátul zártak. Lábai hosszúak, a hátulsó lábfej 1. íze sokkal hosszabb, mint a 2. és 3. íz együtt, a 3. íz alig szélesebb, mint a 2., és mélyen kikanyarított .


Ide több mint 150 faj tartozik, amelyek a palearktikus és orientális, valamint a nearktikus táj lakói. Faunaterületünkön 14 faj fordul elő.


Megjegyzés: A leírás a füzetben az Strangalia nemhez tartozott. A füzetben lévő fajok aktuális besorolása:
[nigripes]: [
Lepturalia nigripes],
revestita:
Pedostrangalia revestita,
[pubescens]: [
Pedostrangalia pubescens],
[verticalis]: [
Pedostrangalia verticalis],
[thoracica]: [
Leptura thoracica],
aurulenta:
Leptura aurulenta,
quadrifasciata:
Leptura quadrifasciata,
maculata,
Rutpela maculata,
[arcuata]:
Leptura annularis,
aethiops:
Leptura aethiops,
melanura:
Stenurella melanura,
bifasciata:
Stenurella bifasciata,
nigra:
Stenurella nigra,
septempunctata:
Stenurella septempunctata - szerk.
Forrás: Dr. Kaszab Zoltán (1971): Fauna Hungariae 106. füzet Cincérek - Cerambycidae

Testük karcsú, szárnyfedőik a válltól hátrafelé fokozatosan elkeskenyednek, hosszúak, végük ferdén erősen lemetszett és kívül hegyes fogban kihúzott. Előtoruk sokkal hosszabb, mint amilyen széles a tövén, harang alakú, a töve ráfekszik a vállra, elöl gyengén befűződött. Fejük nagy, kerek, kiugró szemekkel, amelyek a belső oldalukon mélyen kikanyarítottak . Csápdudoraik egészen laposak, halántékuk rövid és erősen befűződött, a nyakat és a fejtetőt harántbenyomat élesen elválasztja. Csápjaik hosszúak, vékonyak, az 5 utolsó csápíz a külső oldalán lapos, fénytelen gödröcskével, amely különösen a hímeken jól kivehető; a 3. íz sokkal hosszabb, mint az 1., és olyan hosszú, mint az 5. A melltő nyúlványa a csípők között nagyon keskeny, a csípők ízületi vápái hátul zártak. Lábaik hosszúak, erősek, a középső és hátulsó lábszárakon 2-2 erős sarkantyúval. A hátulsó lábfejük igen karcsú és hosszú, az 1. íz majdnem olyan hosszú, mint a 2. és 3. együttvéve, a 3. íz feltűnően hosszú és vékony, csak a vége ferdén lemetszett, de nem öblös, és olyan hosszú, mint a karomíz .


Ebbe a nembe 8 faj tartozik, amelyek közül 1 palearktikus, s ez hazánkban is előfordul.


Megjegyzés: A leírás a füzetben az Strangalina nemhez tartozott. A füzetben lévő faj aktuális besorolása:
attenuata:
Strangalia attenuata - szerk.
Forrás: Dr. Kaszab Zoltán (1971): Fauna Hungariae 106. füzet Cincérek - Cerambycidae
Ez a weboldal sütiket használ a személyre szabott tartalmak megjelenítéséhez, a forgalom méréséhez és a hozzászólásokhoz. Bővebben