Cassida

Testük hosszabb-rövidebb tojásdad, olykor csaknem körkörös, lapos vagy erősen domború. Fejük a pajzsszerű előtor alá rejtett. Csápjuk a vége felé gyengén megvastagodik, 3. íze hosszabb, mint a 2., a fej mellett az előtor alulsó oldalán nincs éllel határolt vájat, amibe a csáp befektethető volna, legfeljebb egy hosszanti ránc által határolt sekély bemélyedés található. Az előtor háta olyan széles vagy keskenyebb, mint a szárnyfedők, hátulsó szögleteik élesek vagy kerekítettek. Szárnyfedőik rendezetlenül pontozottak, vagy a pontok szabályos sorokba tömörültek; köztereik simák, olykor néhány köztér bordaszerűen magasabb. A karmaik egyszerűek vagy tövükben fogacska van ().

Ebbe a nembe közel 300 faj tartozik, amelyek nagy része trópusi. Magyarországon 28 faj és 10 változat fordul elő. Faunánkból törölni kell a C. deflorata Suffr. nevű fajt, mert csak Nyugat-Európában fordul elő.

Mind a bogarak, mind lárváik különféle lágyszárú növényeken élnek. A lárvák teste lapos, oldalt tüskekoszorú díszíti, a potroh végén villás farokszerű képződmény nyúlik fel előre; a lárva az ürülékét a hátára keni, ami védi a kiszáradástól.
Forrás: Dr. Kaszab Zoltán (1962): Levélbogarak - Chrysomelidae: Magyarország Állatvilága (Fauna Hungariae)
Ez a weboldal sütiket használ a személyre szabott tartalmak megjelenítéséhez, a forgalom méréséhez és a hozzászólásokhoz. Bővebben