Phytoecia

Testük nyúlánk vagy zömök, a válltól hátrafelé többnyire gyengén keskenyedő. Fejük olyan széles, vagy kissé szélesebb, mint az előtor háta, a csápdudorok között lapos, elöl kissé domború és széles; szemeik nagyon mélyen kikanyarítottak vagy osztottak (), finoman recézettek, csápdudoraik nem emelkednek ki. A rágók vége hegyes, nem behasított. Csápjaik majdnem elérik a szárnyfedők végét (♂), vagy rövidebbek (♀); az 1. íz a vége felé megvastagodott, olyan hosszú, mint a 3. íz, a 3. íz valamivel hosszabb, mint a 4., és jóval hosszabb, mint az 5. (). Az előtor háta harántos (), oldalt bütyök vagy fog nélkül, korongján olykor csupasz kiemelkedésekkel. Szárnyfedőik a vállon a legszélesebbek, hátrafelé elkeskenyednek, a végük rézsút befelé lemetszett, külső csúcsszögletük többnyire éles. Felületük egyenletesen szőrözött. A melltő nyúlványa keskeny, végig ér, az elülső csípők ízületi vápái hátul zártak, oldalt szélesen nyitottak. Lábaik rövidek, a középső lábszárak külső élén tompa szöglet van. Lábfejeik rövidek és szélesek, a hátulsó lábfej 1. íze sokkal hosszabb, mint a 2., a 3. íz kissé szélesebb, mint a 2., mélyen kikanyarított, a karomíz majd felével hosszabb, mint a 3., a karmok hasítottak, vagy a tövükben éles fog van ().

Ide több mint 160 faj tartozik, amelyek nagy része palearktikus, és csak néhány faj fordul elő az etiópiai régióban. Faunaterületünkön 13 faj honos. Valamennyi faj lárvája különböző lágyszárú növények szárában fejlődik.

megjegyzés: Ebbe a nembe a Fauna-füzet szerint a következő fajok tartoznak: Ph. (Cardoria) scutellata, Ph. (Musaria) argus, Ph. (M.) rubropunctata, Ph. (M.) nigripes, Ph. (Ph.) nigricornis, Ph. (Ph.) icterica, Ph. (Ph.) cylindrica, Ph. (Ph.) coerulea, Ph. (Ph.) virgula, Ph. (Ph.) pustulata, Ph. (Ph.) coerulescens, Ph. (Ph.) uncinata, Ph. (Ph.) molybdaena.
Forrás: Dr. Kaszab Zoltán (1971): Fauna Hungariae 106. füzet Cincérek - Cerambycidae
Ez a weboldal sütiket használ a személyre szabott tartalmak megjelenítéséhez, a forgalom méréséhez és a hozzászólásokhoz. Bővebben